Sevim Sancaktar

Sevim Sancaktar, sanatçı, küratör ve sergi tasarımcısı olarak, arşivsel araştırma ve güncel sanat üzerine kurulu bir üretim pratiği içerisinde çalışmalar yürütüyor.

Lisansını Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde tamamladı. İlk kişisel sergisi Mekan Hissi UFG (UFAT, Uludağ Üniversitesi Fotoğraf Günleri Festivali) kapsamında Uludağ Üniversitesi kampüsünde, Transformer (2010) ve Self (2012) solo sergileri CAM Galeri’de, Göz kapakları, iki dost iki düşman(2019) solo sergisi Galata Rum Okulu’nda gerçekleşti. 2016’da 11. Gwangju Bienali’nin küratöryel misafir programına katıldı. Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde K.E.K. Sevenler Sergisi (2018), Art Sümer Galeri’de Artists Pick Artists (2018), Galeri Nev Ankara’da Nevnesil 5 Monomit (2018), Karşı Sanat’ta Kitabın Yazgısı (Fata Libelli) (2017), Winterthur Müzesi’nde Platform (2015), Versus Galeri’de Toplayıcılar (2013), İstanbul Modern’de After Yesterday (2012) gibi karma sergilerde işleri yer aldı.

Sanatçı kolektifi REC Collective'in ve sergileme çözümleri üreten Karşılaşmalar’ın kurucularından biri olarak birçok sanatçı ve sanat kurumuyla, üretim ve sergileme süreçlerinde işbirliği yaptı. Drawing Thoughts, Erol Akyavaş Photography, Füreya, Kitabın Yazgısı (Fata Libelli), Aşikâr Sır (Hafıza Merkezi), Ara Güler, Islık Çalan Adam ve Paylaşılan Kutsal Mekânlar gibi pek çok sergi ve yayının küratöryel ve tasarımsal süreçlerine katkıda bulundu.

Yaklaşık iki yıldır devam eden Hafıza ve Sanat Projesi’nin eş küratörlüğünü yürütüyor.

Covid-19 salgını sürecinde kurulan Omuz, Dayanışma ve Paylaşım Ağı kolaylaştırıcıları arasında. Sancaktar İstanbul’da yaşıyor.